Jak to się wszystko zaczęło?

Trochę historii, a właściwie prahistorii. Szkło jest pierwszym i najpopularniejszym tworzywem sztucznie wytworzonym przez człowieka. Można powiedzieć, że znane jest ludzkości od zawsze. Archeolodzy ustalili, że produkcją szkła zajmowali się jako pierwsi mieszkańcy Mezopotamii. Pierwsze ślady użytkowania szkła przez ludzi pochodzą sprzed ponad 3 tyś lat. Według rzymskiego historyka Pliniusza Starszego, to feniccy kupcy przypadkowo wytopili szkło w ognisku przy transporcie kamienia około 5000 p.n.e.

Zanim jednak zaczęto je wytwarzać, korzystano z naturalnych zasobów, do którego miały dostęp kultury żyjące w pobliżu wulkanów. Tam szkło występowało naturalnie, w rozmaitych rodzajach i zabarwieniach.

Dziś szkło jest jednym z ważniejszych materiałów używanych przez człowieka. Obecne niemal we wszystkich dziedzinach, w tym w nowoczesnym wzornictwie.

Uczelnie artystyczne, proponują swoim studentom specjalistyczne kierunki, zajmujące poznaniem i opanowanie techniki i metody pracy w materiale jakim jest szkło.

Szkło, dzięki swoim szerokim właściwościom, jest niezwykle wdzięczne i chętnie wykorzystywane przez projektantów oświetlenia. Daje niesamowitą ilość możliwości: od barwienia, przez mrożenie, matowienie po zdobienia takie jak zatapianie ciekawych elementów, pokrywanie alabastrem, szlifowanie i malowanie.

Lampy wykorzystujące szkło jako tworzywo, mogą być bardzo bogate, eleganckie i ekskluzywne, tak jak w przypadku szklanych żyrandoli ze szkła murano, czy szkła kryształowego (Zapytaj o naszą ofertę szklanych żyrandoli) mogą też być nowoczesne i minimalistyczne. Szklane lampy mogą też być stylizowane, jak w przypadku nowych projektów wykorzystujących zapomniany przez lata alabaster. Jeszcze niedawno odłożony do lamusa, dziś wraca nienachalnie ale istotnie do kanonu piękna, jako przedmiot pożądania.

Szklane lampy chętnie łączone są z innymi materiałami jak drewno czy metal. Zależnie od formy i kształtu mogą stanowić nastrojowy detal lub silny akcent we wnętrzu. Dzięki wymienionym powyżej sposobom obróbki szklanego materiału powstają kolekcje nowatorskie i nowoczesne.

Zobacz pozostałe posty