Czy sypialnia to  miejsce  w którym oświetlenie odgrywa ważną rolę. Pozornie wydawałoby się, że nie. Właśnie dlatego, że w sypialni nie potrzebujemy zbyt dużo światła,  powinniśmy je dobrze zaplanować. Zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym. Zwłaszcza jeśli sypialnia pełni rolę wyłącznie sypialni i nie mamy tam np. dodatkowo kącika do pracy, bo wtedy  sytuacja wygląda trochę inaczej. Jakie zatem mamy opcje?

TRADYCYJNIE CZYLI LAMPY NA STOLIKU NOCNYM

Zobacz NOWOCZESNE LAMPKI STOŁOWE»

To rozwiązanie stosunkowo najmniej wymagające. Potrzebujemy  minimum jedno gniazdko po każdej  stronie łóżka. Potrzebujemy również stolik nocny, chyba że chcemy się pokusić o rozwiązanie typu piramida z magazynów, które posłużą nam za stojak. Stolik nocny jest jednak naszym zdaniem bardziej wygodny, stabilny i funkcjonalny. Może też pomieścić potrzebne drobiazgi i pomóc w utrzymaniu porządku. Ta kwestia może się jednak okazać problematyczna w małych pomieszczeniach.

Lampka nocna powinna być ustawiona powyżej materaca łóżka, tak aby mogła oświetlać czytaną w łóżku książkę. Optymalna wysokość, na której powinien zaczynać się abażur to 50 cm powyżej materaca. Nocne lampy stołowe to fajny pomysł na uzyskanie nastrojowego światła. Pomoże w tym materiałowy klosz, który da nam przyjemne,  delikatne i rozproszone miękkie światło. Lampy stołowe mogą stanowić ciekawy element wystroju sypialni, zależnie od stylu i wielkości oraz materiału z którego są wykonane. Możemy je też z łatwością przestawić jeśli postanowimy  zmienić układ mebli w sypialni.

Plusy:

-       nastrojowe światło;

-       nie musimy wcześniej planować wyprowadzenia poza tradycyjnym gniazdkiem;

-       rozwiązanie nie jest problematyczne w wypadku przemeblowania sypialni bądź zmiany funkcji pomieszczenia. 

Minusy:

-       dodatkowa przestrzeń potrzebna na stolik nocny.

Praktyczna porada w wypadku zastosowania stołowych lamp nocnych:

Możemy podpiąć zasilanie pod dodatkowy włącznik przy wejściu. Wówczas wychodzą z sypialni będziemy mogli wygodnie, już w drzwiach, wyłączyć lampkę.

lampy stołowe do sypialni

 

DESIGNERSKIE KINKIETY

Kinkiety zainstalowane na ścianie to dość popularny wybór, często spotykany w hotelach. To opcja, która świetnie sprawdza się jako oświetlenie funkcjonalne, wykorzystywane np. do czytania przed snem. Na rynku dostępne są kinkiety dwufunkcyjne, które łączą klosz, dający ciepłe, nastrojowe światło i ledowy, punktowy „wąż” do czytania. Warto to rozważyć takie rozwiązanie: nastrojowe i funkcjonalne światło  ukryte w jednej lampie.

Sprawdź ofertę DESIGNERSKICH KINKIETÓW»

Źródło światła powinno być  skierowane w dół i być zainstalowane mniej więcej  na wysokości 75 cm, mierząc od materaca. Instalacja kinkietów wymaga dokładnego planowania. Wcześniej musimy przewidzieć wysokość i szerokość łóżka aby w odpowiednim miejscu wyprowadzić kable zasilające. Musimy też kupując kinkiety brać pod uwagę, w jakiej ścianie będą one montowane, czy w ceglanej, czy betonowej czy w gipskartonie. Jeśli zdecydujemy się na kinkiety dwufunkcyjne sprawdźmy czy są one włączane z włącznika, jeśli nie musimy przewidzieć podwójny klawisz, który powinien być zainstalowany na wyciągnięcie ręki osoby leżącej w łóżku.

Plusy:

-       światło nastrojowe i funkcjonalne, zależnie od modelu lampy;

-       dobre rozwiązanie w małych pomieszczeniach. 

Minusy:

-       dokładne planowanie na etapie remontu;

-       kinkiety są zamontowane na stałe, w wypadku zmian układu pokoju nie mamy możliwości przemontowania ich w inne miejsce.

kinkiety do sypialni

 

NOWOCZESNE LAMPY WISZĄCE NAD ŁÓŻKO

Lampy wiszące lub sufitowe plafony są najczęściej używane jako oświetlenie główne. W nowoczesnych wnętrzach, odpowiednio umieszczone  mogą  nam zastąpić tradycyjne lampki nocne. Możemy puścić wodze fantazji i zainstalować je niesymetrycznie lub na inny wysokościach. Lampy wiszące po bokach łóżka to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie w małych pokojach. W dużych sypialniach nic nas w zasadzie nie ogranicza więc tam będzie pasowało każde z wymienionych rozwiązań. 

Zobacz wszystkie DESIGNERSKIE LAMPY WISZĄCE I SUFITOWE»

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z takiego rozwiązania raczej powinniśmy zrezygnować z wiszącej lampy głównej. Jeśli oświetlenie centralne w sypialni jest nam potrzebne pomyślmy o plafonie, lub technicznych lampach wpuszczanych albo szynowych reflektorach, które mogą być tak skierowane, aby oświetlać grafiki lub inne dekoracje w pokoju. Decydując się na to nowoczesne rozwiązanie musimy precyzyjnie zaplanować rozmieszczenie lamp oraz ich ilość. Kupując lampy  musimy też sprawdzić maksymalną wysokość kabla bo lampa wisząca powinna być zawieszona dość nisko aby spełniać swoją funkcje oświetlenia przy łóżku. Tak jak w przypadku lamp montowanych na ścianie lampy wiszące wymagają wyprowadzenia zasilania oraz włączników.

Plusy:

-       nowoczesne, nieszablonowe rozwiązanie estetyczne;

-       dobre rozwiązanie w małych pomieszczeniach.

Minusy:

-       dokładne planowanie na etapie remontu;

-       lampy są zamontowane na stałe, w wypadku zmian układu pokoju raczej stracą racje bytu. Jeśli nie są jedynym oświetleniem w  sypialni możemy je po prostu zdemontować. 

lampy wiszące do sypialni

 

ORYGINALNE LAMPY PODŁOGOWE

To rozwiązanie, podobnie jak lampy stołowe, dla zapominalskich. Sprawdzi się jednak tylko w dużych pomieszczeniach, gdzie lampa będzie wyeksponowanym elementem wystroju. Jeśli w sypialni mamy np. kącik do czytania z wygodnym fotelem i stolikiem, gdzieś w okolicy łóżka możemy tą samą lampę wykorzystywać do czytania w łóżku i w kąciku. Jeśli klosz lampy będzie wykonany z materiału da nam ciepłe i nastrojowe światło.

Sprawdź DESIGNERSKIE LAMPY PODŁOGOWE»

Plusy:

-       rozwiązanie nie jest problematyczne w wypadku przemeblowania sypialni bądź zmiany funkcji pomieszczenia. 

Minusy:

-       tylko do dużych pomieszczeń

lampy podłogowe w sypialni 

W nowoczesnych pomieszczeniach możemy też zastosować miks rozwiązań. Z jednej strony np. lampa wisząca z drugiej np. stołowa lub podłogowa. Warto się w takim wypadku zapytać o poradę projektanta. Chyba że masz już doświadczenie w urządzaniu wnętrz i takie wyzwania nie są Ci straszne.

 

Na co zwrócić uwagę?

1/ Pomyśl na etapie projektu gdzie najwygodniej zainstalować włączniki. Weź pod uwagę schodowe, czyli takie które można załączać przy drzwiach, a wyłączać leżąc już wygodnie w łóżku. 

 

2/ Weź pod uwagę oddzielne zasilanie oświetlenia po każdej stronie łóżka. Wówczas nie ma  problemu gdy jedna osoba chce czytać a druga spać.

 

3/ Warto od razu wziąć pod uwagę zasilanie do wszelkiego rodzaju ładowarek, które najczęściej  przydają się w nocy do naładowania telefonu, czy tabletu. 

 

4/ Jeśli wybierasz oświetlenie ze zintegrowanym źródłem LED sprawdź jaką jest jego moc oraz barwa, a także kąt świecenia.. Kupujesz już gotowy produkt, w którym nie da się łatwo albo wcale wymienić świecącego modułu, jeśli okaże się że to co masz nie do końca Ci odpowiada.

 

 

Image source: Pinterest

Zapisz

Zobacz pozostałe posty