Remontujesz mieszkanie czy urządzasz dom? A może budżetujesz nowy wystrój biura i sama myśl o kosztach, które poniesiesz przyprawia Cię o ból głowy i odbiera chęć działania? Zobacz nasz subiektywny przegląd lamp tzw. Architektonicznych, przygotowany ze szczególnym uwzględnieniem typów lamp i różnych półek cenowych.

Lampy do zabudowy (tzw. Wpuszczane).

Mogą to być lampy sufitowe wpuszczane w sufit podwieszany, jak i ścienne wpuszczane w zabudowę ścienną. W tej części skupimy się na sufitach.
Jeśli na zakupy, ewentualnie wybór decydujemy się na etapie projektu, gdzie wszystko można jeszcze zmienić, to możemy być spokojni – oferta jest różnorodna. Jeśli natomiast masz już zabudowane sufity, to problem może być ich wysokość. Minimalna wysokość zabudowy sufitu to 7 cm. Składa się na nią grubość profilu oraz płyty. Zwyczajowa wysokość zabudowy sufitu podwieszanego to ok 15 cm. Jeśli wysokość pomieszczenia na to pozwala, lepiej zaplanować opcję max, czyli właśnie 15 cm. Daje nam to szeroki wachlarz możliwości. Przy zabudowie minimalnej zdecydowanie odpadają niektóre rozwiązania, których konstrukcja wymaga większej przestrzeni do zamontowania.

 Propozycje lamp wpuszczanych użyte powyżej:

1] SWING 12 TRIMLESS WPUSZCZANY AQUAFORM cena od cena od 501,84 zł 

 SWING 12 LED TRIMLESS WPUSZCZANY AQUAFORM cena od 858,54 

OFERTA LAMP WPUSZCZANYCH AQUAFORM 

2] INER 2 LABRA cena od 418 zł 

INER 2 EDGE.LED 2X 13W LABRA  cena od 1.102,69

OFERTA LAMP WPUSZCZANYCH LABRA 

3] ZEPPELIN T074D REFLEKTOR/WPUSZCZANA CLEONI cena od 96,63   

OFERTA LAMP WPUSZCZANYCH CLEONI 

4] PABLO WPUSZCZANA AZZARDO cena od 1.102,69

OFERTA LAMP WPUSZCZANYCH  AZZARDO 

5] KAMI 3327 GU10 WPUSZCZANA SHILO cena od 141,45 

OFERTA LAMP WPUSZCZANYCH  SHILO 

 Jeśli z powodu wysokości pomieszczenia, nie chcemy zabudowywać sufitów, zawsze możemy wybrać lampy natynkowe lub reflektory.

 Lampy natynkowe. 

Występujące  w formie kubików lub tub – proste oprawy natynkowe, to częsty wybór proponowany przez projektantów i chętnie wybierany przez klientów.  Poza decyzją dotyczącą kształtu, powinniśmy skupić się przede wszystkim na tym, czy chcemy mieć lampy niskonapięciowe czyli na 12V dostarczane z transformatorem, czy tradycyjne na 230V. Producenci źródeł światła dość mocno rozwijają technologię led i cześć żarówek  w opcji 230V jest już dostępna wyłącznie w LEDach i tego musimy być świadomi decydując się na wybór zasilania. Druga ważna kwestia to moc żarówek . W kuchni czy łazience potrzebujemy więcej światła,  aby oświetlić blat roboczy czy przestrzeń przy lustrze, w tych miejscach warto zastosować lampy, w których możliwe jest zastosowanie źródeł o większej mocy.

 Propozycje lamp natynkowych użyte powyżej:

1] TUZ T019K1S NATYNKOWA CLEONI cena od  291,39  

2] SLEEK DISTANCE 111X1 QRLED NATYNKOWY AQUAFORM cena od  353,00 

3] HUGO 1 NATYNKOWA AZZARDO cena od  109,00 

4] TUBULAR 133 NT LABRA cena od 490,77 

5] KAZO 107 NATYNKOWA SHILO cena od 151,29 

Reflektory 

To propozycje podobna do lamp natynkowych. Reflektory sufitowe są bardzo funkcyjne, dzięki konstrukcji, która pozwala dowolnie sterować kierunkiem padania światła. Mogą być wykorzystywane do ogólnego oświetlenia wnętrza, bądź do podświetlenia wybranych elementów dekoracyjnych. Obrotowe główki można ustawić w dowolny kierunku, dodatkowo efekt można podkreślić przy zastosowaniu źródła światła o wąskim kącie.

 Propozycje reflektorów użyte powyżej:

1]  BETA T025C1S REFLEKTOR/NATYNKOWA CLEONI cena od 239,22 

2]  PETPOT FINE REFLEKTOR AQUAFORM cena od 376,38 

3]  ENZO 1 NATYNKOWA/ KINKIET AZZARDO cena od 159,00  

4]  SHIMA 203 REFLEKTOR SHILO cena od 233,70 

5] GEIT MINI NT LABRA cena od 343,17

Powyższe rozwiązania mają jeszcze, w niektórych przypadkach możliwość zastosowania na szynoprzewodach. I tu znowu jeśli zdecydujemy się na nie na etapie projektu możemy przygotować instalacje pod szynę tzw. Trójfazową, co pozwoli nam zainstalowane na szynie lampy podłączyć w grupach podzielonych na 3 fazy i załączać je właśnie w 3 różnych kombinacjach. Ma to sens w przypadku jeśli szyna jest długa i mamy na niej sporo reflektorów. Dzieląc je na sekcje możemy do jednej z faz podpiąć tylko kilka lamp, co pozwoli na uzyskanie bardziej nastrojowego światła przy włączeniu tylko jednej fazy.

Kinkiety

Lampy ścienne występują jako lampy typowo funkcyjne, np. w łazience przy lustrze lub nad blatem roboczym w kuchni. Tego typu kinkiety powinny dawać dużo światła, aby ułatwić nam wykonywanie określonych czynności. Inne zastosowaniem kinkietów to światło typowo nastrojowe, dekoracyjne i ten efekt możemy uzyskać stosując oprawy wpuszczane (tu ważną kwestią jest rodzaj ściany w jakim chcemy zainstalować oprawę powinniśmy na to zwrócić uwagę przy zamówieniu ponieważ elementy montażowe do muru i karton gipsu różnią się znacznie)

 Propozycje kinkietów użyte powyżej:

1] BELT SQUARE LED KINKIET AQUAFORM cena od 362,85 

OFERTA LAMP ŚCIENNYCH AQUAFORM 

2] KUBIK T049L4K KINKIET CLEONI cena od 192,91 

OFERTA LAMP ŚCIENNYCH CLEONI 

3] RAY KN LABRA cena od 412,05

OFERTA LAMP ŚCIENNYCH LABRA 

4] KITAMI 411 KINKIET SHILO cena od 236,16

OFERTA LAMP ŚCIENNYCH SHILO

Jeśli planujemy ściemnianie lamp, bez względu na ich kategorię, to zdecydowanie musimy to zaplanować na etapie projektu, ponieważ większość nowoczesnych rozwiązań wymaga poprowadzenia dodatkowych przewodów. 

Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą www.goodform.pl i do kontaktu z naszym doradcą w wypadku dodatkowych pytań.

Zobacz pozostałe posty