Kiedy w końcu nadejdą ciepłe dni i WIECZORY, chętnie porzucimy nasze salony i przeniesiemy się na dwór.
Będziemy spędzać w naszych ogrodach tyle czasu, na ile pozwolą nam inne życiowe zobowiązania. Szczęśliwcy mogą również pracować w ogrodzie. Dla zwykłych śmiertelników pozostają chwile relaksu bądź weekendowe spotkania z rodziną i przyjaciółmi przy grillowym stole.

Chcąc maksymalnie wykorzystać lato, tak krótkie w naszej strefie klimatycznej, postarajmy się, aby nie tylko rośliny i kwiaty ozdabiały oraz nadawały klimat ogrodowym i tarasowym przestrzeniom. To co możemy zrobić, aby wprowadzić cudowny nastrój, odpowiednim światłem, to zaplanować oświetlenie w ogrodzie lub na tarasie. Oto nasze propozycje i inspiracje oświetlenia zewnętrznego. Dzięki nim wasz ogród czy balkon za pomocą jednego przysłowiowego „pstryczka” rozbłyśnie wieczorową porą zmieniając zwykły ogródek w bajkowy zaczarowany ogród.

Kinkiety to tradycyjny sposób oświetlenia, nie tylko wnętrz. W przypadku oświetlenia zewnętrznego kinkiety elewacyjne oświetlą okolice przydomowe. Pełnią więc nie tylko rolę dekoracyjną, ale w dużej mierze są oświetleniem funkcyjnym. Mogą być proste, minimalistyczne lub stylowe, np. rustykalne. W przypadku kinkietów elewacyjnych, opcją wartą rozważenia jest czujka ruchu, która załączy oświetlenie w momencie kiedy ktoś pojawi się w jej zasięgu. Oświetlenie to może być również połączone z czujką zmierzchową, która samoczynnie załączy lampy po zmroku. W ofercie producentów oświetlenia zewnętrznego znajduje się coraz więcej energooszczędnego oświetlenia ledowego. Wersja ledowa występuje zarówno w lampach o charakterze nowoczesnym jak i w propozycjach stylowych.

Lampy stojące to odpowiednia propozycja szczególnie do dużych przestrzeni, chociaż na niewielkim balkonie czy tarasie również odnajdą się fantastycznie. To bardzo fajny sposób na zabawę światłem w naszym ogrodzie. Lampy stojące często mają bardzo ciekawa formę, są bardziej obiektami świecącymi, często o charakterze użytkowym. Oferta producentów jest imponująca, dzięki czemu możemy wybierać interesujące nas kształt i formę: kule, kamienie, grzybki, stoliki – wszystko z funkcją oświetlenia. Nic nas nie ogranicza, aby w naszej przestrzeni zewnętrznej znalazły się fantazyjne obiekty świecące. zdj Kolejną opcją wartą rozważenia jest oświetlenie wiszące stałe lub przenośne.

W przypadku lamp przenośnych jest to propozycja warta rozważenia w przypadku, kiedy nie wzięliśmy pod uwagę wyprowadzenia prądu. Jeśli gdzieś w pobliżu znajduje się gniazdo, do którego możemy się podłączyć bezpośrednio z lampą lub za pomocą przedłużacza wówczas problem mamy z głowy, a nad głową lampę. Nastrojowe światło przyda się nad stół w ogrodzie, czy zestaw wypoczynkowy na tarasie.

O czym warto pamiętać: - wybierając oświetlenie zewnętrzne należy zwracać uwagę na jakość i bezpieczne rozwiązania. Im bardziej lampa jest narażona na kontakt z wodą tym większy współczynnik IP mieć powinna - zwłaszcza w dużych ogrodach oraz wejściach warto pomyśleć o czujkach ruchu. Warto też przemyśleć czujki zmierzchowe. - planując oświetlenie w ogrodzie pomyśl o oświetleniu funkcyjnym, które np. oświetli drogę, ale nie zapominaj o oświetleniu nastrojowym, np. reflektorach podświetlających krzewy, lamp stojących lub wiszących w miejscu gdzie spędzamy czas.

Nasza propozycje lamp zewnętrznych:

lampy ogrodowe 

lampy elewacyjne

Zobacz pozostałe posty